Odpri menu

Publikacije1

Stavbna dediščina vojaštva v Mariboru

Dean Damjanović, dr. Andrej Magdič, dr. Eva Sapač

Pokrajinski arhiv Maribor, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, 2024

Pokrajinski arhiv Maribor in Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor sta v letu 2024 skupaj izdala publikacijo, ki predstavlja zgodovino in značilnosti vojaških stavb v Mariboru ter prikazuje njihovo današnje stanje.

Publikacije je dosegljiva na spodnji povezavi. 

Stavbna dediščina vojaštva v Mariboru



Od urbarjev do fotografij : arhivsko gradivo gospostva Fala s širšega območja Ruš, Lovrenca na Pohorju in Selnice ob Dravi

Mojca Horvat

Strokovna monografija, Pokrajinski arhiv Maribor, 2024

Ob istoimenski razstavi je izšla monografija, ki na 100 straneh podrobno opisuje dokumente z razstave, dopolnjene s 85 fotografijami in prevodi devetih posebej zanimivih arhivskih dokumentov, med njimi natančen popis notranjosti dvorca Fala in opis steklarne na Smolniku.



Gospostvo Negova, kot ga slikajo arhivski viri

Mojca Horvat

Znanstvena monografija, Pokrajinski arhiv Maribor, 2022

Ker je inventar oz. natančen arhivski popis fonda Gospoščina Negova dostopen že v elektronski obliki, skuša knjiga odgovoriti na vprašanje, katere podatke v gradivu sploh najdemo, ter ponuja podrobnejši opis vsebin. Poglavja so strukturirana tako, da sledijo inventarju v elektronski obliki, vendar brez naštevanja posameznih dokumentov. Dodani so prevodi nekaterih značilnih arhivskih dokumentov in abecedni seznam podložnikov pretežno iz 18. stoletja. Ta združuje imena oseb, ki jih najdemo v inventarju fonda v med različnimi vrstami dokumentov, medtem ko so v tej knjigi »zložena« po priimkih in znotraj tega po letnicah. 

DOSTOP DO E-IZDAJE



Naslovnica knjige

TVT Boris Kidrič, Ob progi in za progo 1863-2009

Nina Gostenčnik

Pokrajinski arhiv Maribor, 2019

Med mnogimi podjetji, ki so Mariboru pustila neizbrisljiv pečat, je zagotovo tudi podjetje TVT Boris Kidrič Maribor.



Jugoslavija prihaja : Kako se je odvila prevratna doba 1918/19 v Mariboru in drugje na slovenskem Štajerskem in Koroškem

Boštjan Zajšek

Pokrajinski arhiv Maribor, 2018

Pričujoča monografija obravnava družbeno dogajanje na slovenskem Štajerskem in Koroškem v razgibanem času od jeseni 1918 do jeseni 1919 in se je navezovala na razstavo Pokrajinskega arhiva Maribor, katere naslov je bil enak naslovu monografije. Slikovni material med besedilom sestavljajo digitalne reprodukcije spisovnega gradiva, fotografij, razglednic, plakatov in letakov, političnih kart in bankovcev, ki so (bile) razstavljene tudi na panojih omenjene razstave.



Arhitekt Jan Vejrych : avtor Narodnega doma v Mariboru

Uhlík, Jan

Pokrajinski arhiv Maribor, 2018

COBISS.SI-ID: 95486209



Arhitekt Jan Vejrych

Vodni stolp v Mariboru in gradnja elektrarn na Dravi - 50 let od dviga vodnega stolpa leta 1968

Sabina Lešnik

Pokrajinski arhiv Maribor, 2017

Zbornik, ki je namenjen predvsem predstavitvi fotografij ob petdesetletnici dviga Vodnega stolpa, vsebuje tudi slikovno gradivo o elektrarnah na Dravi. Leta 2018 bo 100-letnica izgradnje hidroelektrarne Fala, 70-letnica izgradnje hidroelektrarne Mariborski otok in 50-letnica izgradnje in poizkusnega obratovanja hidroelektrarne Zlatoličje. Objavljeno slikovno gradivo je iz fondov in zbirk Pokrajinskega arhiva Maribor.



Jeklotehna Maribor : 70 let po ustanovitvi

Nina Gostečnik

Pokrajinski arhiv Maribor, 2016

Jeklotehna Maribor je bila eno največjih trgovskih podjetij v Mariboru, v svojih najuspešnejših časih je zaposlovala skoraj 2.000 ljudi in imela močno razvejano dejavnost. Ta je obsegala veleprodajo s predstavništvi po celotni nekdanji Jugoslaviji in v tujini, prodajo na drobno s številnimi trgovinami v centru mesta Maribor, v Slovenski Bistrici ter Murski Soboti. Podjetje se je uveljavilo kot oskrbovalec industrije, gradbeništva in obrti v Podravju, Pomurju in na Koroškem z domačo in uvoženo opremo in tehničnim reprodukcijskim materialom.



Alojzij Trstenjak, Spomini iz svetovne vojne 1914-1918

Jure Maček

Pokrajinski arhiv Maribor, 2015

Pričujoči Trstenjakovi Spomini iz svetovne vojne 1914–1918 so del osebnega fonda Trstenjak Alojzij, ki ga hranimo v Pokrajinskem arhivu Maribor.1 Gradivo je Trstenjak podaril oziroma v manjši meri prodal arhivu malo pred svojo smrtjo, to je v letih 1962 in 1963. Fond obsega šest arhivskih škatel dokumentov.



Maribor v letu 1965

Sabina Lešnik

Pokrajinski arhiv Maribor, 2015

COBISS.SI-ID 83452417


KATALOG RAZSTAVE



Maribor v letu 1965

Z vlakom čez mejo = Vlakom preko granice

Mihaela Barbaric ... [et al.] 

Zgodovinski arhiv Celje (ZAC), Pokrajinski arhiv Maribor (PAM), Državni arhiv za Međimurje (DAM), Zgodovinski arhiv na Ptuju (ZAP), Državni arhiv u Varaždinu (DAVŽ), Državni arhiv u Zagrebu (DAZG), 2015

Dostopno tudi na:  http://www.dlib.si/details/URN:NBN:SI:doc-UVZLQNW0



Z vlakom čez mejo

Tudi nam pripada božje sonce

Boštjan Zajšek

Pokrajinski arhiv Maribor, 2013



80 biserov Pokrajinskega arhiva Maribor, 2013

Mojca Horvat, Nina Gostenčnik, mag. Boštjan Zajšek, mag. Jure Maček, Gordana Šovegeš Lipovšek, mag. Zdenka Semlič Rajh, Suzana Čeh

Pokrajinski arhiv Maribor, 2013

Katalog 80 biserov Pokrajinskega arhiva Maribor je posvečen jubileju. Prikazuje 80 posebno lepih in zanimivih arhivalij, ki jih hrani mariborski arhiv. Razstavljeni so originalni dokumenti različnih področij: uprave, sodstva, vojske, šolstva, kulture, zdravstva, gospodarstva, družbenih in političnih organizacij, društev, verstev, gospoščin, pomembnih družin in posameznikov. Znotraj vsakega sklopa so razvrščeni kronološko od najstarejšega do najmlajšega. Najstarejši dokument, ki je na ogled, je pergamentna listina iz leta 1246, sledijo pomembni rokopisi v slovenskem in nemškem jeziku, črno-bele fotografije, gradbeni načrti, plakati, letaki, albumi, diplome in drugi dokumenti, ki časovno segajo vse do osemdesetih let preteklega stoletja. Vse to pa iz celotne regije, ki je v pristojnosti Pokrajinskega arhiva Maribor, torej iz vzhodnega dela Štajerske, Prekmurja in Koroške.



Evangeličanski Maribor - Mesto in njegova bližnja okolica v času reformacije

Žiga Oman

Pokrajinski arhiv Maribor, 2012



Maribor : mesto, hiše, ljudje : Stavbna zgodovina starega mestnega jedra med sredino 18. stoletja in letom 1941

Zdenka Semlič Rajh, Žiga Oman, Lučka Mlinarič

Pokrajinski arhiv Maribor, 2012

Maribor: mesto, hiše, ljudje. Stavbna zgodovina starega mestnega jedra med sredino 18. stoletja in letom 1941 predstavljena hiše oz. zgradbe, kjer so se v preteklosti rodili pomembni meščani, ki so bili znani na svojih področjih delovanja, v njih pa so živeli tudi preprosti ljudje, ki so vsak posebej ustvarjali zgodovino mesta Maribor in v hišah preživljali svoj poslovni in zasebni vsakdan.



Stoletni mariborski Glavni most : Gradnja 1909–1913, otvoritev 23. avgust 1913, spremembe na mostu

Sabina Lešnik

Pokrajinski arhiv Maribor, 2011

Glavni most, ki ga danes imenujemo tudi stari most, je pred 100 leti pomenil arhitekturni biser  tistega časa ne samo v mestu Maribor, ampak v celotni avstrijski monarhiji. Iz bogatih arhivskih zbirk Pokrajinskega arhiva Maribor je razvidno, da je izgradnja mostu občutno vplivala  na spremembo podobe mesta ne samo v tistem času, ampak tudi v današnjem času. Veliko starih hiš na obeh straneh reke Drave je bilo zaradi gradnje mostu porušenih, vendar lahko rečemo, da je bila umestitev  mostu v tistem času pravilna. Modernizirana je bila prometna povezava obeh bregov mesta, s tem pa je bil, zaradi takratnega načina prometa, ljudem olajšan prihod v center.



Prireditev Mariborski teden v Mariboru

Nina Gostenčnik, Sabina Lešnik

Pokrajinski arhiv Maribor, 2011

Katalog predstavlja Mariborski teden kot prireditev od leta 1932 do 1961 in Mariborski teden kot organizatorja prireditev v Mariboru ter njegovo delovanje od ustanovitve zadruge Mariborski teden leta 1933 do likvidacije zavoda Mariborski teden leta 1971. 



Plinarna Maribor 140 let v našem mestu

Nina Gostenčnik, Barbara Lobnik

Pokrajinski arhiv Maribor, 2010

Mariborska plinarna je kot eno izmed najstarejših mariborskih podjetij svojo pot začela v letu 1869, se razvijala in prilagajala razmeram na trgu, v gospodarstvu in v državi, v kateri je delovala. Razvoj podjetja do leta 1990 je poln zanimivih mejnikov, ki tudi po tem letu niso izginili, saj podjetje še vedno uspešno posluje. V letih 2009/2010 je praznovala 140. obletnico svojega obstoja.



Tovarna avtomobilov Maribor

sledovi mariborskega gospodarstva v arhivskem gradivu Pokrajinskega arhiva Maribor: 60 let - spominski zbornik

razstava v razstaviščih Archivum, Had in Per gradus, avtorji: Jure Maček, Sabina Lešnik, Stanislav Ajdič, Anton Vagner, 5. oktober do 23. december 2007 

Pokrajinski arhiv Maribor, 2007


KATALOG RAZSTAVE