Odpri menu

Moderna arhivistika 2020, 3 (1) str./pp. 58-74

Siniša DOMAZET
Archives of Bosnia and Herzegovina, Sarajevo, Bosnia and Herzegovina / Arhiv Bosne in Hercegovine, Sarajevo, Bosna in Hercegovina

Digitized Audio and Photographic Archival Material - Post-Processing Dilemma
Digitalizirano zvočno in fotografsko arhivsko gradivo - dileme po digitalizaciji

(Moderna arhivistika, III., 2020, št. 1, str. 58-74)
https://doi.org/10.54356/MA/2020/1/KZFK7430

Abstract:
Less than ten years ago, working in archives and IT sector did not have much in common. The researchers had to come to the reading room in order to study the inventories and documents, and then to make notes by transcribing or photocopying the document itself. Today, the rapid development of technology has enabled everything to be done with just a few clicks; the inventory is reviewed online on the archives’ website, a request for specific documents is sent, and the requested scans arrive at the researchers’ e-mail address. In order to achieve this, it was necessary to digitize a wide variety of archival formats beforehand. The aricle discusses the post-processing methods used by the Archives of Bosnia and Herzegovina and presents all the advantages and disadvantages that have been demonstrated in practice so far.

Keywords:
digitization, A/V formats, audio, photography, processing techniques

Izvleček:
Digitalizirano zvočno in fotografsko arhivsko gradivo - dileme po digitalizacijiŠe pred manj kot desetimi leti delo v arhivu in v IT-sektorju ni imelo veliko skupnega. Raziskovalci so prihajali v čitalnice arhivov, pregledovali inventarje in dokumente ter delali izpiske oz. fotokopirali same dokumente. 

Hiter razvoj tehnologije nam danes omogoča, da mnogo nalog opravimo le s klikom, inventarje je mogoče pregledovati na spletnih straneh arhivov, zahteve za določene dokumente je mogoče poslati elektronsko, digitizirano gradivo pa lahko raziskovalec prejme po elektronski pošti. Da smo to lahko dosegli, je bilo potrebno digitalizirati širok nabor različnih oblik arhivskega gradiva. Prispevek obravnava metode obdelave gradiva po digitalizaciji, ki jih uporablja Arhiv Bosne in Hercegovine, ter predstavlja prednosti in slabosti, ki so se do zdaj pokazale v praksi.

Ključne besede:
digitalizacija, formati, zvok, fotografija, tehnike obdelave